Refueling after a tough workout and making sure your body is amped with nutrients, carbs and protein can get expensive if you buy energy and protein bars from the grocery store. Having a bulk box of protein bars stored away so you’re always prepared is a convenient way to stay satiated while leading a busy lifestyle, but they are not necessarily conveniently priced. You save money by buying a box of 12 or 24 or more bars, but if you purchase one bar on it’s own, you may be paying up to two dollars just for one bar. While you’re at it, there’s a chance you might be getting some fillers and add – ins with the store-bought varieties. For cheaper, healthier bars, make one of these homemade energy bars.

10 Homemade Energy Bars: The Easy and Inexpensive Way to Refuel | One Green Planet.